Buty dla dzieci
Jak kupić dziecku dobre buty?
Przy wyborze obuwia dla naszej pociechy warto pamiętać o kilku zasadach, oto one:
1. But powinien mieć elastyczną podeszwę oznacza to, że powinien dać się zgiąć do kąta prostego i skręcić . Bliżej pięty podeszwa może być twardsza ale w miejscu gdzie znajdują się paluszki dziecka (1/3 długości od czubka buta) koniecznie powinna być sprężysta.
2. But powinien być szeroki z przodu tak by palce dziecka miały dużo swobody, ale bez przesady:).
3. Podeszwa zaokrąglona z przodu i tyłu bucika, nie za miękka ani za twarda, koniecznie sprężysta.
4. Bucik powinien dobrze trzymać śródstopie, czyli miejsce między palcami a pietą nie powinna w środku buta ślizgać się i przesuwać na bok.
5. Cholewka buta nie może by sztywna ponieważ ogranicza swobodę ruchu. Najlepsze buciki to takie do kostki ale mogą być też nieco powyżej i poniżej niej. Mogą być też wyższe (szczególnie gdy kupujemy zimowe obuwie) ale trzeba pamiętać aby ta część powyżej kostki była bardzo miękka.
4. Trzeba pamiętać o sprawdzeniu czy obuwie nie ma ukrytego obcasa, gdyż każde podwyższenie w okolicy piety powoduje przeciążenia przodostopia
5. Wkładka wewnątrz może być gładka, nie musi mieć uwypuklenia na łuk przyśrodkowy stopy, szczególnie gdy kupujemy buciki małemu dziecku do 2,5 roku życia. Niektórym dzieciaczkom takie uwypuklenie przeszkadza i nie chcą chodzić w takich bucikach a innym to bez różnicy. Wszystko zależy od budowy stopy.
6. Używane buty po rodzeństwie??? Należy unikać stosowania bucików które maja już przebieg:) Jednak jeżeli jest to konieczne (najczęściej przyczyn ekonomicznych) trzeba poddać je szczegółowiej kontroli. Podeszwa takich bucików nie powinna być mocno starta, trzeba zwrócić uwagę czy nie ma ubytków w okolicy pięty po bocznej i przyśrodkowej stronie.
7. Materiał? Najlepiej naturalny skóra czy inne nowoczesne materialy np. gore-tex. Nie ma nic gorszego dla stopy niż nadmierne pocenie się.
Jak zatem profesjonalnie przygotować się do zakupów?
Warto zrobić szablon z kartonu z odrysowana stopa dziecka najlepiej po płudniu. Przy tej czynności należy zwrócić uwagę czy w trakcie odrysowywania nasze dziecko nie obkurcza paluszków. Do powstałego obrysu stopy na szczycie palucha i palca drugiego dodajemy 12mm. Dlaczego 12? 6mm stanowi zapas na rosnącą stopę dziecka a kolejne 6mm to przestrzeń wolna niezbędna podczas chodu.
Tak przygotowany obrys stopu wycinamy i ruszamy na zakupy, oczywiście z nasza pociechą. Szablon powinien idealnie pasować do bucików. Zakładamy buciki dziecku i obserwujemy jak się w nich porusza. Chód w nowych butach powinien przypominać chód boso. Jeżeli zauważymy, że pieta dziecka wysuwa się z cholewki to znaczy że buciki są za szerokie. Szukamy węższego modelu, ale nie mniejszego rozmiaru. Pozwólmy dziecku pochodzić w nowych bucikach, ostateczna decyzja w końcu należy do naszej pociechy. Powodzenia.
A na koniec parę ciekawych i ważnych informacji
Stopy dzieci, które zaczynają chodzić rosną miesięcznie 1,5mm, natomiast u dzieci starszych 1mm na miesiąc. Dziecko 2-3 letnie w ciągu 3-4 miesięcy wyrasta z dobrze dopasowanych bucików.
Stopę dziecka 1-3 letniego należ mierzyć co 2 miesiące, 3-4 letniego co 4 miesiące a stopy dzieci 4-6 lat co pół roku.
Buty należy kupować popołudniu, stopa dziecka jest wówczas o 4% większa niż przed południem
Stopy dzieci które jeszcze nie chodzą nie potrzebują żadnego obuwia, buty stanowią przeszkodę w naturalnym treningu stopy. Różnorodność doświadczeń wspomaga rozwój, dlatego pozwalajmy dziecku chodzić boso po różnym podłożu: piasku, trawie, ziemi.
W domu dzieci powinny chodzić boso lub w antypoślizgowych skarpetach, które powinny być o 1cm dłuższe od stopy dziecka.
Dzieci bardzo rzadko mówią ze buciki są za małe. Wynika to z faktu, iż stopa dziecka składa się z dużej ilości dość elastycznej chrząstki która łatwo dopasowuje się do ciasnego obuwia.
Dodaj komentarz