Rehabilitacja domowa
Lublin i okolice

Torbiel podkolanowa. Cysta Bakera.

Najczęstszą przyczyną powstania cysty jest uszkodzenie tylnej torebki stawu kolanowego (przepuklina) oraz zapalenie kaletek maziowych okolicy dołu podkolanowego. Cysta może powstać także w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów lub pourazowo. Najbardziej narażeni na powstanie torbieli są sportowcy i osoby z nadwagą.  Jest to zmian łagodna, nie rakowa. Zwykle torbiele są niewielkie, ale wystarczające do wyrycia przez skórę. Niekiedy może dojść do pęknięcia torbieli i wydostanie się płynu, który spływa do łydki.

 

Torbiel objawia się jako guzowate uwypuklenie pod skorą, czasem „chełbocące” przy ucisku. Może dawać uczucie bolesności kolana oraz drętwienia w łydce. Jeżeli cysta jest mała i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu wówczas stosuje się leczenie niechirurgiczne. W owym czasie należy ograniczyć wysiłek fizyczny i odciążyć staw kolanowy.

Dobre rezultaty przynosi zastosowanie zabiegów fizykalnych. Zaleca się zastosowanie laseroterapii, elektroterapii ( jonoforeza z lekami przeciwzapalnymi) czy magnetoterapii.

Można także zdecydować się na nakłucie torbieli i odessanie płynu oraz wstrzykniecie do jej wnętrza środka steroidowego, który zmniejszy objawy zapalenia. Jeżeli torbiel jest duża i uciążliwa wówczas najlepszą metodą jest leczenie operacyjne polegające na jej usunięciu.

 

 

Bibliografia:

  1. Marciniak W., Szulc A.: Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja, tom 1 . Wyd PZWL, Warszawa 2004r